Antinksčių nuovargis ir mažas progesteronas

Antinksčių nuovargis nėra patvirtinta medicininė diagnozė, o tik teorija, kurią kai kurie sveikatos priežiūros specialistai patyrė. Žinoma, kaip antinksčių išsekimas ar nepakankamumas, antinksčių nuovargis reiškia būklę, kai didelis nuolatinio streso kiekis mažina tinkamą antinksčių funkciją. Progesteronas yra lytinis hormonas, kuris priklauso nuo DHEA, steroidų, išskiriamų į antinksčius, ir gali būti, kad žemas jo kiekis gali turėti įtakos antinksčių nuovargiui.

Antinksčiai

Antinksčiai yra kaip dvi mažos dangteliai ant kiekvienos inksto. Pagrindinė antinksčių funkcija yra hormonų kortizolio ir adrenalino gamyba, kurie aukštesniu lygiu išsiskiria per jūsų kūno “kovą ar skrydį” atsaką į stresą ir pavojų. Šie hormonai yra būtini išlikimui, o žemas lygis yra gyvybiškai svarbus apsaugos tikslas. Tačiau, kai lėtinio streso ir nerimo sąlygos skatina nuolatinį kortizolio ir adrenalino išsiskyrimą į kraują, didelis kiekis gali pakenkti sveikatai ir sukelti rimtas problemas, tokias kaip padidėjęs kraujo spaudimas ir padidėjusi širdies priepuolio ir insulto rizika.

Antinksčių nuovargis

Antinksčių nuovargis apibūdina teoriją, kad ilgalaikis aukšto streso lygis išstumia antinksčius ir sukelia neoptimalų funkcionavimą. Anot antinksčių nuovargio eksperto Dr. Michael Lam teigimu, būklė yra susijusi su ryškiu nuovargiu, motyvacijos ženklu, depresine nuotaika, apetito pokyčiais ir apibendrintu silpnumu.

Žemas progesteronas

Be gaminamo kortizolio ir adrenalino, antinksčiuose taip pat yra pagrindinis steroidų DHEA, žinomas chemiškai kaip dehidioseipiandrosteronas. DHEA atlieka keletą gyvybiškai svarbių vaidmenų sveikatai, įskaitant cholesterolio metabolizmą sekso hormonų progesteronui, estrogenui ir testosteronui gaminti. Vyresni, DHEA kiekis organizme natūraliai mažėja kartu su lytinių hormonų gamyba. Žemas progesteronas veikia moterys po menopauzės, taip pat moterys, kurioms buvo atlikta histerektomija, tačiau reprodukcinėse populiacijose simptomai yra nereguliarus menstruacijos arba sunkus mėnesinių kraujavimas, krūtų jautrumas ir nuotaikos svyravimai.

Žemas progesteronas ir antinksčių nuovargis

Ryšys tarp antinksčių nuovargio ir progesterono lygių gali būti dviejų krypčių. Antinksčių nuovargis gali paveikti DHEA sekreciją antinksne, tokiu būdu sumažinant organizmo sugebėjimą metabolizuoti lytinius hormonus ir gaminti normalią progesterono koncentraciją. Priešingai, sumažėjusi progesterono gamyba kiaušidėse gali sumažinti kortizolio ir adrenalino kiekį, pagamintą antinksčių liaukose.

Moterims po menopauzės ar pacientams, kuriems atlikta histerektomija, pakeista hormonų terapija gali padidinti progesterono kiekį ir sumažinti hormoninio nepakankamumo simptomus. Vis dėlto yra daug duomenų, leidžiančių manyti, kad šis kursas turėtų būti vykdomas atsargiai, nes dokumentuota hormonų pakaitinė terapija, siekiant padidinti krūties vėžio, širdies ligų ir insulto riziką. Norėdami išspręsti antinksčių nuovargio problemą, dr. Michaelas Lamas konsultuoja kombinuotą streso mažinimo ir dietos modifikavimą, kad padėtų atkurti normalią antinksčių funkciją. Norėdami gauti išsamią jo gyvenimo būdo rekomendacijų apžvalgą, žr. Jo Antinksčių nuovargio centro svetainę.

“Mayo” klinikoje dr Todd Nippoldt teigimu, simptomai, dažnai susiję su antinksčių nuovargiu, gali būti panašūs į kitas sveikatos būkles, tokias kaip depresija ar fibromialgija. Jei pasireiškia didelis nuovargis, silpnumas ar staigus apetito ar lytinio potraukio pasikeitimas, pasikonsultuokite su savo gydytoju, kad aptartumėte galimas gydymo ir gyvenimo būdo pokyčių diagnozes ir galimybes.

Gydymas

Atsargiai